Loading

Targi lokalne w Grecji

Lokalny targ o niepowtarzalnej atmosferze. Znajdziecie tu świeże produkty lokalne – oliwę, sery, zioła, ryby… a także warzywa i owoce, dojrzewające w ciepłym greckim słońcu.

Jakie produkty sprzedawane są na greckim targu?

Na targu sprzedawane są sezonowe produkty warzywa i owoce, choć coraz częściej pojawiają się też: sery, zioła, raki, miody, jajka, lokalny alkohol, oliwa z oliwek

Oliwa

Grecja słynie z jednej z najlepszych oliw w Europie. Podobno drzewa oliwne występowały już tutaj 60 000 lat temu! Grecja jest jednym z trzech największych producentów oliwy na świecie. Znajdziecie tutaj wiele firm produkujących lokalną oliwę. Producenci oferują wiele lokalnych fajnych oliw wartych rozwagi już od 4-5 EUR.

Feta

Jest to grecki solony twaróg wytwarzany z mleka owczego lub z mleka owczego i koziego. W Polsce Fetę kojarzymy głównie z tak zwanych sałatek greckich – w Grecji podaje się ją na wiele sposobów. Cena, parę EUR za kg w marketach.

Przyprawy

Jakie przyprawy warto kupić?

Oregano, które uznawane jest za najpopularniejszą przyprawę.
Tymianek, ma niemal to samo zastosowanie co oregano.
Bazylia, której Grecy głównie używają do sosu bazyliowego.
Majeranek, który świetnie sprawdza się w zasadzie w każdym daniu kuchni greckiej.

Ouzo

To słodki, mocny napój alkoholowy podobny do likieru który jest wytwarzany z resztek winogron do produkcji wina. Aromatyzuje się go potem anyżem. Ouzo to najpopularniejszy mocny alkohol z Grecji, od 40 do 48 procent mocy w butelce. Nazywany anyżową grecką wódką, podawany jest w kieliszkach z lodem – dzięki niskiej temperaturze anyż reaguje i kolor ouzo zmienia się z przeźroczystego na mleczny. Butelka Ouzo to koszt około 8 – 11 EUR za ‘pół litra’.

Greckie wino

Wino w Grecji produkuje się już 6500 lat, sprowadzano je nawet do starożytnego Rzymu, Nie jest to największy kraj w produkcji wina – ma dopiero 17 miejsce na świecie pod kątem ilości produkowanego rocznie wina. Produkuje się tutaj głównie wina białe. Najwięcej wina produkuje się na Peloponezie i Krecie. Jednak w wielu miejscach znajdziecie też lokalne wino prosto od rolnika.

Oliwki

Prócz oliwy w Grecji kupicie także oliwki w słojach w różnych zalewach. Słoiczek czarnych oliwek kalamata czy kreteńskich zielonych to doskonały pomysł na prezent. W Grecji znajdziecie je w wielu odmianach i opcjach, także z dodatkami. Jakie oliwki kupić w Grecji? Polecamy Wam, zielone małe oliwki Nafplion, czarne Kalamata, z Halkithiki i koniecznie kreteńskie zielone duże.

Owoce i warzywa

Na targu sprzedawane są sezonowe produkty, głównie warzywa i owoce. Większość produktów pochodzi od lokalnych rolników i producentów, którzy przyjeżdżają z miejscowości oddalonych nie dalej niż 100 km od wsi lub miasteczka, w których targ się odbywa. Jest to gwarancja pochodzenia produktów od lokalnych dostawców, produktów uprawianych na lokalnych terenach oraz ich świeżości.

Jakie warzywa znajdziemy na greckim targu?

-Pomidory

-Ogórki

-Bakłażany

-Papryki

 Obok stoisk z żywnością sprzedaje się również tanie ubrania, buty i inne drobne przedmioty. Taki targ odbywa się przynajmniej raz w tygodniu. Polecamy wizytę tradycyjnym targu greckim!

Leave a Reply