Loading

Od morza do stołu

Grecja ze wszystkich stron ma dostęp do morza, co powoduje, że można tu skosztować wiele różnych gatunków ryb i owoców morza przyrządzanych na rozmaite sposoby. W jakimkolwiek regionie Grecji będziesz, spotkasz smaczne lokalne potrawy, o niepowtarzalnym smaku.

A zatem co możemy złowić w słodkich wodach morza greckiego?

Świeże ryby i owoce morza na wyspach morza Egejskiego są zawsze dostępne i wszędzie spożywane, co powoduje, że jest to raj dla osób lubiących te specjały. Grecy najczęściej łowią tuńczyki, okonie, sardynki oraz krewetki, małże i ośmiornice.

Skoro tak wiele mówi się tutaj o łowieniu ryb to co najczęściej z nich przyrządzamy?

W Grecji ryby przyrządzane są na wszystkie sposoby, mogą być gotowane jako baza zupy, smażone na patelni, pieczone w piekarniku, grillowane i marynowane. Prawie we wszystkich potrawach greckich głowa ryby nie jest usuwana, według opinii wielu Greków mięso z okolic głowy jest najsmaczniejsze i najdelikatniejsze. Najczęściej przyrządzaną potrawą Grecką jest ryba z piekarnika ze względu na szybkość jej przygotowywania może być to dorada, pstrąg i łosoś.

Ryby możemy przyrządzać na wiele sposobów, jednak najbardziej popularne są:

  • sardynki ( gópes )
  • czerwony cefal ( barbounia )
  • leszcz złotogłowy (tsipoura)
  • morski okoń (lavraki)
  • leszcz morski (fangri)

Typowa dla Grecji ryba, to płaszczka, którą można skosztować smażoną lub gotowaną.

W Grecji na stołach coraz częściej pojawiają się owoce morza, zatem co zyskuje tak wielką popularność?

Owoce morza to według Greków jedno z najsmaczniejszych dań. Na greckich wyspach takich jak Korfu, Rodos i Kreta owoce morza często goszczą na stołach lokalnych tawern. W Grecji popularne są ośmiornice, kalmary, krewetki, homary i małże greckie.

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się co możecie przyrządzić z owoców morza to tutaj znajdziecie odpowiedź.

Jeśli jesteście miłośnikami kuchni śródziemnomorskiej, to dzisiaj mam dla was prostą propozycje – Garides saganaki, czyli krewetki zapiekane w sosie pomidorowym z fetą. To jedno z najbardziej znanych dań kuchni greckiej. Gęsty pomidorowy sos z zatopionymi krewetkami, posypany serem fetą i natką pietruszki podaje się ze świeżym pieczywem, którym doskonale wygarniemy resztki sosu. Choć danie jest proste do wykonania to jednak do jego przygotowania trzeba zarezerwować trochę wolnego czasu. Spora jego część zostanie poświęcona na oczyszczenie krewetek.

Leave a Reply